ثبت نام كاربر
  1396/08/27
مشاهده خبر
تاریخ: 1395/08/25 نظرات: 0 نظر نمایش: 164 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
ساخت و توسعه شهرها بر اساس اصول و استانداردهای شهری موجب افزایش پایداری و تحقق پدافند غیرعامل در حوزه شهری خواهد شد.

ساخت و توسعه شهرها بر اساس اصول و استانداردهای شهری موجب افزایش پایداری و تحقق پدافند غیرعامل در حوزه شهری خواهد شد.

 

در مراسم روز شهرساز که صبح امروز در دانشگاه آزاد اسلامی اهواز برگزار شد، مهندس حری با اشاره به اینکه همزمان با تغییر تهدیدات، ساخت شهرها نیز تغییر کرده است، گفت: امروزه برای ایمنی شهرها به دنبال قلعه و بارو نیستیم بلکه هدف ایجاد شهرهایی مطلوب و با آسایش است که در برابر تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی ایمن باشد.

وی پدافند غیرعامل را جزئی از شهرسازی دانست و اظهار داشت نمی­توانیم پدافند غیرعامل را از حوزه شهرسازی تفکیک کنیم.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان عنوان کرد: در شهرسازی به دنبال سازگاری کاربری­ها هستیم که یکی از موارد آن بحث ایمنی است. وی افزود اگر شهرهای ما درست طراحی شوند طبیعتاً ملاحظات پدافند غیرعامل نیز محقق خواهد شد. حری در ادامه با انتقاد از اینکه مشکلات ما در شهرها ناشی از این است که کار به کاردان سپرده نشده است، فقدان دانش تخصصی در این حوزه را از چالش­های اصلی و موانع تحقق اهداف پدافند غیرعامل و توسعه پایدار شهری دانست. وی ابراز امیدواری کرد با حضور متخصصین شهرسازی در حوزه­های مدیریتی، تصمیم­گیری و تصمیم­سازی در حوزه شهری شاهد افزایش مصونیت سازی باشیم.

مهندس حری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به ثابت بودن تهدیدات طبیعی و افزایش جمعیت، همجواری­های نامناسب و قرار گرفتن مراکز خطر آفرین در دل مراکز جمعیتی، آسیب پذیری شهرها افزایش یافته است. وی با اشاره به وضعیت نامطلوب شهرها در شرایط عادی ابراز نگرانی کرد اگر بحرانی رخ دهد تلفات ناشی از ازدحام می­تواند بیش از تلفات تخریب شهر باشد. مدیرکل پدافند غیرعامل استان در ادامه با برشمردن عواملی چون اندازه، ابعاد و فرم شهر، تراکم شهر، همجواری کاربری ها و دسترسی به فضای بازشهری به عنوان مؤلفه­های مؤثر در آسیب­پذیری شهرها تأکید کرد لازم است شهرسازان نقش پررنگ­تری در ایمن­سازی شهرها داشته باشند. مهندس حری در این راستا افزود: با اجرایی شدن مبحث 21 مقررات ملی ساختمان در حوزه شهرسازی فرصت شغلی مناسبی برای فارغ التحصیلان رشته شهرسازی فراهم خواهد شد.

در ابتدای این مراسم دکتر لطفی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان با اشاره به نهایی شدن مراحل تصویب چک لیست ها و ضوابط مربوط به پدافند غیرعامل در شهرسازی ابراز امیدواری کرد خوزستان دومین استان کشور در اجرایی ساختن الزامات پدافند غیرعامل در شهرسازی باشد.

گفتنی است 18 آبان روز شهرسازی است که مراسم بزرگداشت آن امروز و در دانشگاه آزاد اسلامی اهواز برگزار شد.

کد: 26258
نویسنده خبر: اپراتور پدافندغیرعامل
 
تصاویر مرتبط
  • ساخت و توسعه شهرها بر اساس اصول و استانداردهای شهری موجب افزایش پایداری و تحقق پدافند غیرعامل در حوزه شهری خواهد شد.
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

تصویر CAPTCHA
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.